Obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23.04.2024 :)

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowaliśmy w naszej szkole poranek czytelniczy. Celem UNESCO jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku.
23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Podczas naszego szkolnego spotkania uczniowie przybliżyli historię święta i jego cel oraz podzielili się ciekawostkami na temat książek.
Czy wiecie, że statystyczny Polak czyta średnio 6,4 książek rocznie?
Do ciekawych rekordów należy wynik najdroższej polskiej książki, czyli drugiego wydania O obrotach sfer niebieskich Kopernika – kosztowało 103 tysiące złotych.
Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
Najbardziej płodny pisarz na świecie to Polak. Józef Ignacy Kraszewski (żyjący w latach: 1812 – 1887) napisał ponad 600 powieści.
Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.
Niektóre dzieła literatury znają niemal wszyscy. Często towarzyszą im niezwykłe historie dotyczące okoliczności powstawania czy inspiracji autorów.
Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carolla została zakazana w Chinach ze względu na występujące w niej mówiące zwierzęta.
Pierwotny tytuł książki Harry Potter i kamień filozoficzny brzmiał Harry Potter i kamień Czarodziejów i został zmieniony przez wydawcę.
Franz Kafka nakazał w testamencie spalić wszystkie swoje dzieła. Wola nie została wykonana i dziś możemy się cieszyć dziełami takimi jak Zamek czy Proces.
Najczęściej tłumaczoną autorką na świecie jest Agatha Christie. Jej książki przetłumaczono na co najmniej 103 języki.
Charles Dickens napisał „Opowieść wigilijną” w sześć tygodni.
Najchętniej filmowaną postacią literacką jest Sherlock Holmes.
Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
57 procent Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
28 procent Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
68 procent wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam 86 procent ludności.
Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.
“Bibliosmia” to słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.
W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.
Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie istniała, a najmłodsi czytali te same książki co dorośli.
Pierwsze książki w języku polskim powstały w XIV wieku.
Książki rękopiśmienne w czasach średniowiecza zdobione były srebrem, złotem i drogimi kamieniami. Za jedną książkę można było kupić kilka wiosek.
Żeby wydrukować 100 kartek książki, potrzeba od 2 do 3 drzew.
Wniosek: szanujcie książki!
Następnie uczniowie i nauczyciele zaprezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Każdy czytelnik został nagrodzony gromkimi brawami oraz upominkiem- niespodzianką i zakładką do książki. Na zakończenie czytelniczego święta dzieci i dorośli mogli wykonać sobie zdjęcie w książkowej ramce z dekoracjami wykorzystanymi ze starych książek.
Akcja podobała się społeczności szkolnej, która zachęcona przeczytanymi fragmentami wypożyczyła wiele książek z biblioteki. Cel został osiągnięty!

Wasza bibliotekarka Sylwia Olszak